SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

ŞAMPİYONLAR LİGİ EXXEN'DE

Acun Ilıcalı'nın dijital platformu Exxen 1 Ocak 2021'de yayına başladı. Aralık 2020 süresince yeni transferlerini ve programları lanse etmeye başlayan Acun Medya, artık günümüzde izleyici / seyirci anlayışına pek yabancı olmayan Netflix gibi bir platform kurdu. Her ne kadar farklı sanılsa da aslında Ferit Şahenk'in sahibi olduğu bilinen TV8'in küçük orandaki ortaklarından biri de Acun Ilıcalı. Vitrinde Acun Ilıcalı göründüğü için piyasada kanalın sahibi olarak anılıyor. Fakat gerçeğin öyle olmadığını ilk günden beri fortunaTV olarak iddia ettik ve canlı yayında A. Ilıcalı da uzun zaman sonra bizi teyit etmişti. Şimdi Exxen platformu için de bir ortaklık mutlaka vardır. 


Exxen ilk imajla youtube'a içerik yükleyen amatörleri kadrosuna dahil ederek şimdiden ''dejenere içerik'' tepkileri almaya başladı bile. Bu tepkiyi dindirmek için yeni bir atılım yapan EXXEN, 3 yıl için UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Konferans Ligi'nin yayın haklarını aldı. Taraftarlar ücretsiz yayın talep etse de, bunun mümkün olmadığını bilmek gerekir. Exxen vb internet tabanlı tüm platformların bu tür yayınlara talip olmasının tek amacı ''abone kazanmaktır.'' Sonuçta ticari olarak kazanç beklenmesi son derece normal. Bu yüzden de maçların ücretsiz izlenmesi söz konusu değil. 

Yıllık bütçesi 1 Milyonu bulan Exxen, bir tv kanalı değil, içerik platformudur. Halen işi çözememiş olanlar için ''Dijital TV Kanalı ile Dijital Platform'' arasındaki farkı da kısaca izah edeyim.

Dijital Platform; Çeşitli video alternatiflerini barındıran web sitesi ve yazılımları aracılığıyla izleyiciye, film, dizi, belgesel, program vb. kategorilerde içerikler sunar. Tıklar ve izlersiniz. Exxen bir Dijital Platformdur.

Dijital TV Kanalı; Uyduda izlediğiniz televizyon kanalları gibi teknolojik olarak yeni çağa uyarak internet tabanlı olarak yayın yaptığı profesyonel televizyonlardır. Exxen bir tv kanalı DEĞİLDİR.


Exxen içeriklerine bakılırsa piyasaya bir hareket getirecekleri belli oluyor. Fakat Acun Medya'nın hep eleştirdiğim ''Özenti gençlik'' takıntısı bu platformda da baş ağrıtacaktır. Lanse edilenlere bakılırsa youtuber çizgisinde programlar çok olacak gibi. Acun Medya, youtuber'larla bir yere varamayacağını ne zaman anlar merak ediyorum. Youtube gibi bir dünya markası bunu kendisi denedi ve başarılı olamadı. Exxen eğer plan değiştirmezse başarılı olamaz. Çünkü amatör video çeken ve tek amacı ''Bir markanın ürününü tanıtıp üç kuruş alır mıyım'' olan bu gençlerin ''Yapım'' konusunda becerileri de, temelleri de yok ki Exxen'e bir katkıları olsun! O tipleri izleyen kitlenin de kaç yaş grubu civarı olduğunu tahmin etmek zor değil. Mutlaka 1-2 tane aklı başında iş yapan çıkacaktır ve izlenebilirler ama youtube istifçiliğiyle platform işi yürümez. Gelen tepkilere bakılırsa da eğer bu içeriklerle devam ederse Exxen işi yürümeyecek gibi. 


Acun Ilıcalı; ''Bütün izleyicilerimizin Exxen ile buluşabilmesi için aylık ücreti herkesin ödeyebileceği bir rakam olarak belirleyeceğiz. Sponsorlar ve kampanyalarla öğrencilerin de izlemesini sağlayacağız. Exxen'in ücretli ve ücretsiz izlenebilen versiyonu olacak'' açıklaması yaptı. En çok merak ettiğim konu ise ''İçerik denetimi'' nasıl yapılacak. ''Saldık gitti'' deyip serbest atış olursa her gün Exxen skandallarını konuşuruz gibi geliyor bana. (Yeni gelişmelerde haberimiz güncellenir)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com