MEDYA HABERCİSİ
Haber Ara

ANTALYA TV KANALLARININ DURUMU

 Antalya'nın ilk yerel televizyonları ART, Kanal 07, Güney GRT ve Kanal VIP 1992 yılında kurulmuştu. Kanal 07 birkaç yıl sonra kapanmıştı. Alman RTL ile ortak yayın yapan benim 1992'de mesleğe ilk adımımı attığım Güney Radyo TV de birkaç yıl sonra kapandı. Yine en iyi dönemlerinde bünyesinde yer aldığım Türkiye'nin en başarılı bölgesel kanalı olan ETV 1993'te kurulmuştu. Fakat o da sonradan kapandı. (ETV konusunu başka bir başlıkta işlemiştik). 2014'te TV1 kanalı RTÜK'ten Antalya için lisans aldı ama yayına giremedi. 

ART ve VIP kanalları bir kaç defa el değiştirmelerine rağmen bugüne kadar yayına devam etmeyi başardılar. Fakat her el değişiminde kanal sahiplerinin siyasi görüşlerini ''açıkça'' ekrana yansıtarak izleyicisine ''Bir öyle, bir böyle'' imajı vermişlerdi. Mesela ART ilk yıllarında dini içerikliydi, bir ara müzik kanalı oldu, sonra milliyetçi imaj sergilemeye başladı, son olarak da uyduya geçerken Akdeniz TV adı altında ikinci kanalı yayına başlarken ART ise yerel kanal imajına büründü. Akdeniz TV'den gelen bir teklif üzerine patronla görüşmemiz olmuştu. ''Kanal içeriğinde değişim olması gerektiği'' fikrimi kendisine belirttim ama kabul görmedi. Görüşmemiz de o an benim için bitmişti. Teknik imkanları iyi olmasına rağmen, kanalı açıp izleyince 90'lı yılların kanalı imajıyla devam etmek istememiştim. Nihayetinde Akdeniz TV Kanalı da haciz vb. durumlardan dolayı 2017 başında kapandı. 
 
Kanal VIP
yerel imajla başladı, müzik kanalı oldu ve sonra VTV ismini alarak uydu yayınına gözünü dikti. Aslında en başarılı dönemini de müzik kanalı olduğu dönem yaşamıştı. En azından bir alternatif oluşturuyordu. Fakat, kanal el değiştirince yerele döndü. Şehir televizyonlarının ''Uyduya geçince bizi dünya izleyecek, o halde sadece Antalya değil dünyaya hitap edelim'' şeklindeki genel hastalığına yakalanarak uyduya geçti ve dibe vurdu. En azından uyduya geçerken bir logo değişimi ve ekran görsellerinin kurumsal bütünlükle yenilenmesi taze kan olacaktı ama böyle bir değişim yapılmadı. Antalya, güneşi, portakalı, mandalina ve turunç meyveleri ile ünlüdür. Akla ilk olarak turuncu renk gelir. Antalyaspor'dan dolayı kırmızı beyaz akla gelir. Sanki dünyada kırmızı-mavi renklerden başkası yokmuş gibi VTV parlement mavisi logoyla devam etti. Pek sıcak gelmedi. ''Şehir Televizyonu'' olmanın kuralları da yerine getirilmedi ne yazık ki.
25 Ağustos 2014'te gördüğüm bir ilanda ''Satılık tv kanalı'' başlığı altında bir Antalya adresi yer alıyordu. İsim vermemişlerdi ama adres çok yakın olunca önce VTV zannetmiştim ama kanalın o dönemki sahibiyle görüştükten sonra, satılan kanalın VTV olmadığı kesinleşti. KanalVIP olarak yola çıkan, ardından VTV olarak devam eden kanal, 24 Aralık 2015'den itibaren logo değiştirerek Kanal V oldu. ''Yeni logosunu ilk kez fortunaTV farkıyla yayınlıyoruz. Hiç kusura bakmayın ama Kreatif Direktöre değil de matbaacılara kartvizit logosu gibi yaptırırsanız anca böyle olur. Vietnam TV gibi bu logoyu hiç kimsenin beğeneceğini sanmıyorum. Bu logo altında kaliteli iş çıkması mümkün değil.'' demiştim. Yakın zamanda gözüme çarpan hareketlilik vardı. Çok eski dostum ve çalışma arkadaşlarımdan Mehmet Uğur Törer'in Yayın Yönetmeni ve yine çok değerli dostum Ahmet İstek'in haberin başına geçmesiyle Kanal V, yavaş yavaş derli toplu olmaya başladı. Fakat rica ediyorum, lütfen bu logoyu acilen değiştirin.  
Adana merkezli olarak bilinen Koza TV, Antalya'ya taşınarak yayına başladı. İlk imaj olarak şehrin televizyonu olmak için bir çaba gösterdiklerini söyleyebilirim. Böyle devam ederse Antalya'nın kanalı olarak başarılı olacaklardır. Kanal isminin halen Adana'yı yansıtması haricinde iyi başladılar. İsim ve logo daha fazla Akdenizli bir hale gelirse kalıcı olmamaları için hiçbir sebep yok. 

TRT Akdeniz tv kanalı kuracağı söylentileri dolaşmaya başlamıştı. TRT'nin Antalya'daki merkezinden yayın yapılacağı söyleniyordu. Henüz bir hareket yok. Gelişmeleri bekliyoruz. 

TurizmTV HD: Sonuç olarak, ''Madem kanallarda bir değişiklik yok, o halde birileri Antalya'da izlenebilir 1 tane kanal haline gelsin lütfen'' demiştik. Türkiye'deki teknik altyapının yetersizliği yüzünden 2014 yılının başında ABD üzerinden yayına başlattığımız kendi kanalımız Tourism TV HD ile dikkatleri üzerimize çekmiştik. Her gün gelen rutin telefonlardan birinde Antalya'ya bir turizm kanalı kurarak yayın yönetmenliğini de bana vermeyi istediklerini söylediler. Yüz yüze oturup konuştuk. Teklif üzerine, ''O halde ABD'den yayın yapan kendi kanalım Tourism TV konseptini Antalya'ya taşıyalım ve birlikte çalışalım'' diyerek prensipte anlaşmıştık. Kanalın adı da Turizm Türk TV olacaktı. Hatta logo ve görselleri de hazırlamıştım. Fakat çok kısa süre sonra yönetimin tutarsız davranışları, bir gün başka diğer gün başka logo kullanarak sürekli karar değiştirmeleri, isim değiştirip durmaları ve (Tekno Trend logosundan kopyaladıkları) şu anki mevcut logoları benim profesyonelliğime uymadığı için hemen başlamadan yolumu ayırdım ve kendi Tourism TV HD kanalımla yayına devam ettim. Sonra Turizm Türk'ü ayrıca kendileri kurarak basın bültenlerinde okuduğum kadarıyla ''Benim Tourism TV için planladığım ve kendilerine anlattığım projeleri'' kendilerininmiş gibi lanse ettiklerini gördüm. Fakat, bu işi beceremeyeceklerini bildiğim için sesimi çıkartmadım. Zaten kanalları bir gün var bir gün yoktu. Yayınları uydu kirasını ödeyemedikleri için kesilip duruyordu ve sonunda kapandı gitti. Ardından 2017 başında uyduda çeşitli frekanslardan Turizm Türk TV logosu altında 5-6 frekanstan korsan yayınlar başladı. Sahtelerini aslıyla karıştırmayın. Deniz topu logosuyla bilinen ve Türkiye'nin TEK turizm kanalı olarak kurduğumuz Tourism TV HD kanalı artık bize ait değil. Yeni sahiplerine başarılar diliyoruz. 

NOT: ''Uydu Yayınında Başarının Sırrı'' başlığı altındaki yazımızı bu linke tıklayın mutlaka okuyun.nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “ANTALYA TV KANALLARININ DURUMU

    Düzgün Türkçe ile hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com


İSTANBUL HAVA DURUMU