SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

ANTALYA TV KANALLARININ DURUMU

Antalya'nın ilk yerel televizyonları ART, Kanal 07, Güney GRT ve Kanal VIP 1992 yılında kurulmuştu. Kanal 07 birkaç yıl sonra kapanmıştı. Alman RTL ile ortak yayın yapan benim 1992'de mesleğe ilk adımımı attığım Güney Radyo TV de birkaç yıl sonra kapandı. Yine en iyi dönemlerinde bünyesinde yer aldığım Türkiye'nin en başarılı bölgesel kanalı olan ETV 1993'te kurulmuştu. Fakat o da sonradan kapandı. (ETV konusunu başka bir başlıkta işlemiştik). 2014'te TV1 kanalı RTÜK'ten Antalya için lisans aldı, logo tasarımlarına kadar tüm ekran görsellerini de biz hazırlamıştık ama yayına giremediler. 

ART ve VIP kanalları bir kaç defa el değiştirmelerine rağmen bugüne kadar yayına devam etmeyi başardılar. Fakat her el değişiminde kanal sahiplerinin siyasi görüşlerini ''açıkça'' ekrana yansıtarak izleyicisine ''Bir öyle, bir böyle'' imajı vermişlerdi. 

ART AKDENİZ TV: ART ilk yıllarında dini içerikliydi, bir ara müzik kanalı oldu, sonra milliyetçi imaj sergilemeye başladı, son olarak da uyduya geçerken Akdeniz TV adı altında ikinci kanalıyla yayına başlarken ART ise yerel kanal imajına büründü. Akdeniz TV'den gelen bir teklif üzerine patronla görüşmemiz olmuştu. ''Kanal içeriğinde değişim olması gerektiği'' fikrimi kendisine belirttim ama kabul görmedi. Görüşmemiz de o an benim için bitmişti. Teknik imkanları iyi olmasına rağmen, kanalı açıp izleyince 90'lı yılların kanalı imajıyla devam etmek istememiştim. Nihayetinde Akdeniz TV Kanalı da haciz vb. durumlardan dolayı 2017 başında kapandı. 
 
KANAL V: Kanal VIP 
yerel imajla başladı, müzik kanalı oldu ve sonra VTV ismini alarak uydu yayınına gözünü dikti. Aslında en başarılı dönemini de müzik kanalı olduğu dönem yaşamıştı. En azından bir alternatif oluşturuyordu. Fakat, kanal o dönem el değiştirince yerele döndü. Şehir televizyonlarının ''Uyduya geçince bizi dünya izleyecek, o halde sadece Antalya değil dünyaya hitap edelim'' şeklindeki genel hastalığına yakalanarak uyduya geçti ve dibe vurdu. En azından uyduya geçerken bir logo değişimi ve ekran görsellerinin kurumsal bütünlükle yenilenmesi taze kan olacaktı ama böyle bir değişim yapılmadı. ''Antalya, güneşi, portakalı, mandalina ve turunç meyveleri ile ünlüdür. Akla ilk olarak turuncu renk gelir. Antalyaspor'dan dolayı kırmızı beyaz akla gelir. Sanki dünyada kırmızı-mavi renklerden başkası yokmuş gibi VTV parlement mavisi logoyla devam etti.  Pek sıcak gelmedi.'' demiştim, (2017'de tavsiyelerimi yansıtan bir logo değişimi oldu ama tasarımı beğenmediğimi yazının devamında vurguladım). 2014'e dönecek olursak, ''Şehir Televizyonu'' olmanın kuralları da yerine getirilmedi ne yazık ki.
25 Ağustos 2014'te gördüğüm bir ilanda ''Satılık tv kanalı'' başlığı altında bir Antalya adresi yer alıyordu. İsim vermemişlerdi ama adres çok yakın olunca önce VTV zannetmiştim ama kanalın o dönemki sahibiyle görüştükten sonra, satılan kanalın VTV olmadığı kesinleşmişti. KanalVIP olarak yola çıkan, ardından VTV olarak devam eden kanal, 24 Aralık 2015'den itibaren logo değiştirerek Kanal V oldu. Yeni logosunu ilk kez fortunaTV farkıyla yayınladığımız Kanal V'ye hayret ettim. ''Hiç kusura bakmayın ama Kreatif Direktöre değil de matbaacılara kartvizit logosu gibi yaptırırsanız anca böyle olur. Vietnam TV gibi bu logoyu hiç kimsenin beğeneceğini sanmıyorum. Bu logo altında kaliteli iş çıkması mümkün değil'' demiştim. 2017'ye doğru gözüme çarpan bir hareketlilik başlamıştı. Okul arkadaşım ve aynı zamanda çalışma arkadaşlarımdan olan eski dostum Mehmet Ali İhsan Törer'in Kanal V'yi satın aldığını öğrendim. Mehmet Ali İhsan Törer (Editör Ajans) ve Mehmet Okan Kaya (Aktüel Ajans) olarak Kanal V'nin yeni sahipleriyle birlikte toparlanıp yükselişe geçmesi de gecikmedi. Mehmet Ali İhsan Törer Yayın Yönetmenliğini üstlenirken, yine çok değerli dostum Ahmet İstek'in haberin başına geçmesiyle Kanal V, derli toplu bir televizyon oldu. Her şey güzel ama rica ediyorum, lütfen o eski logoyu acilen değiştirin. 
KOZA TV: Adana merkezli olarak bilinen Koza TV, Antalya'ya taşınarak yayına başladı. İlk imaj olarak şehrin televizyonu olmak için bir çaba gösterdiklerini söyleyebilirim. Böyle devam ederse Antalya'nın kanalı olarak başarılı olacaklardır. Kanal isminin halen Adana'yı yansıtması haricinde iyi başladılar. İsim ve logo daha fazla ''Akdenizli bir hale gelirse kalıcı olmamaları için hiçbir sebep yok.'' dediğimiz Koza TV, 2018'e kadar sektörel imajına büründü. Stüdyoda sürekli konuk ağırlayan görünümüyle biraz sıkıcı bir kanal oldu. 

TurizmTV HD: 2014 yılında, ''Madem Antalya'da kanallarda bir değişiklik yok, o halde birileri Antalya'da izlenebilir 1 tane kanal haline gelsin lütfen'' demiştik. Türkiye'deki teknik altyapının yetersizliği yüzünden 2014 yılının başında ABD üzerinden yayına başlattığımız kendi kanalımız Tourism TV HD ile dikkatleri üzerimize çekmiştik. Her gün gelen rutin telefonlardan birinde Antalya'ya bir turizm kanalı kurarak yayın yönetmenliğini de bana vermeyi istediklerini söylediler. Yüz yüze oturup konuştuk. Teklif üzerine, ''O halde ABD'den yayın yapan kendi kanalım Tourism TV konseptini Antalya'ya taşıyalım ve birlikte çalışalım'' diyerek prensipte anlaşmıştık. Kanalın adı da Turizm Türk TV olacaktı. Hatta logo ve görselleri de hazırlamıştım. Fakat çok kısa süre sonra yönetimin tutarsız davranışları, bir gün başka diğer gün başka logo kullanarak sürekli karar değiştirmeleri, isim değiştirip durmaları ve (Tekno Trend logosundan kopyaladıkları) şu anki mevcut logoları benim profesyonelliğime uymadığı için hemen başlamadan yolumu ayırdım ve kendi Tourism TV HD kanalımla yayına devam ettim. Sonra Turizm Türk'ü ayrıca kendileri kurarak basın bültenlerinde okuduğum kadarıyla ''Benim Tourism TV için planladığım ve kendilerine anlattığım projeleri'' kendilerininmiş gibi lanse ettiklerini gördüm. Fakat, bu işi beceremeyeceklerini bildiğim için sesimi çıkartmadım. Zaten kanalları bir gün var bir gün yoktu. Yayınları uydu kirasını ödeyemedikleri için kesilip duruyordu ve sonunda kapandı gitti. Ardından 2017 başında uyduda çeşitli frekanslardan Turizm Türk TV logosu altında 5-6 frekanstan korsan yayınlar başladı. Sahtelerini aslıyla karıştırmayın. Deniz topu logosuyla bilinen ve Türkiye'nin TEK turizm kanalı olarak kurduğumuz Tourism TV HD kanalı bize aitti. 2017'de İstanbul'daki işlerimizin yoğunluğu sebebiyle TourismTV Kanalımızı elimizden çıkarttık, yeni sahiplerine başarılar diliyoruz. 

NOT: ''Uydu Yayınında Başarının Sırrı'' başlığı altındaki yazımızı bu linke tıklayın mutlaka okuyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com