SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

TELEVİZYONDA POLİSİYE PROGRAMLAR

Televizyon dünyasında en çok ilgi çeken formatlardan biri gerçek yaşamdan dramatik olayları ele alan (Reality Show) polisiye programlar. Benim de spordan sonra en çok izlediğim program kategorisi bunlar. ''İleride mutlaka, Olay Yeri İnceleme adı altında bu tür bir program yapmak amacındayım.'' demiştim. Fakat televizyon sektörü yazılarımı takip ettiği için hemen birileri ismi kapmış. Neyse artık ben başka isim bulurum. Projelerimin isimlerini de buraya yazmamam gerektiğini bir kez daha anladım. Televizyonda etik diye bir şey kalmadı artık. 

Konumuza dönelim. Türkiye'de özel televizyonların kurulduğu tarihten beri geçmişten günümüze yayınlanan polisiye programlar hangileri bir hatırlayalım. ''Sıcağı Sıcağına, Gerçek Kesit, Söz Fato'da, Teksoy Görevde, Şok, Kanıt, Ateş Hattı, Parmak İzi, Müge Anlı ile Tatlı Sert, 3. Sayfa, İster İnan İster İnanma, Arena, Sınır Ötesi, İnanılmaz ama Gerçek, Ayşe Özgün Hergün, Devriye Devriye, Yetiş Bacım, Serap Paköz ile Gerçeğin Peşinde, Yaşamdan Hikayeler, İnci Ertuğrul ile Kaybolan Çiçekler, Büyük Takip, Yalçın Abi, Perihan Savaş ile Yeni Ben, Unutulmaz Cinayetler, Beauty Queen Murder, Crimes of Passion, First 48, My Crazy Ex, Lerzan'la Yalnız Değilsin, Olay Yeri, Hayatın Penceresinden, Artık Susma, Esra Erol'da, Ece Üner'le Susma.'' Bütün bu programlar aynı kategoride yer alıyor ve hiç biri yerli format değil. Yani kimse; ''Bu benim formatım'' diyemez. 


''Kadriye ne oldu? Hande neye kurban gitti? Fulya kapıyı neden açtı? Nadea bulundu mu? Ceylin o eve niye gitti? Nezen nerede? Güladiye mi? Nazmiye'nin kayın pederi mi?'' gibi beynimizde onlarca soruyla programların yarınki bölümünü heyecanla bekliyoruz. Olaylarla ilgili tahminlerde bulunuyor ve hatta kimsenin aklına gelmeyen bir püf nokta bulunca yapımcılarla paylaşıyoruz. Olayların çözümü tüm izleyicilerin de katkısıyla bulunuyor. Herkes heyecanla izliyor. Eskiden magazinci olduğu için bu işi yapıp yapamayacağı sorgulanan Müge Anlı, Tatlı Sert ile yakın zamana kadar bu tür programlar içerisinde en iyisi ve işin hakkını vermeye devam ediyor. Uzun soluklu programın oturmuş kadrosu ile çözüme ulaşması daha hızlı oluyor. 

Müge Anlı, polisiye programların duayeni oldu. Esra Erol da artık yerini sağlamlaştırdı ama aşk hikayelerinden bir türlü vazgeçemedi. Diğer kanallar geç uyandı ama önce İnci Ertuğrul ile Kaybolan Çiçekler işe ortak oldu. Ece Üner ise Kanal D için ''Susma'' programına imza atıyor. Serap Paköz Gerçeğin Peşinde'ye başlayınca açık ara hepsini geride bıraktı ama Müge Anlı'nın içerikleri daha ilgi çekici. Tüm polisiye programlar içerisinde benim en beğendiğim ''Serap Paköz ile Gerçeğin Peşinde.'' Serap (Ezgü) olarak tanınan ama artık Serap Paköz olarak anılan tecrübeli sunucuyu diğerlerinden ayıran en büyük özellik haberci olması. Haberin mutfağından gelen ve yıllarca haber sunan Serap Paköz, tecrübesiyle olaylara nokta koyabilecek ayrıntıları çok iyi yakalıyor. 3B grafiklerle ''Olay yeri inceleme'' yapıyor ve hatta mağdurların getirdiği ''gerçek delil materyallerini'' masanın üstüne koyarak konuyu işliyor. İstikrarlı biçimde program devam ederse yeri sağlamlaşır. 

Bir de; Kanıt, Gerçek Kesit, Unutulmaz Cinayetler, Beauty Queen Murder, Crimes of Passion, First 48, My Crazy Ex gibi, olayları canlandırmalı drama dizi olarak aktaran programlar var. Bunlar daha çok yabancı kaynaklı formatlar. Her ne kadar oyunculuk açısından ufak tefek basitlikler olsa da benim favorim Kanıt. Konuyu işleme biçimi ve akıcılık açısından da oldukça başarılı. Bir dönem reyting planlarıyla primetime yayınlanmaya başlandı ve üç günde bitti. Zaten öyle olacağı da belliydi. Çünkü bu tür formatların uzun soluklu ekranda kalmasına destek olunmazsa basit dizilerimiz arasında kaybolur gider. Ne zaman ki tüm kanallar aynı saate benzer içerikli bir yapım getirir, işte o zaman olur. Tüm televizyonlardan bu tür programları bekliyoruz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com