📺 MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

🎬 SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

🎵 MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

💎 MODERNİZE

[modernize][bsummary]

🔬 AKTÜEL | BİLGİSEL

[Bilgisel][bsummary]

🗃️ DOKÜMAN

[Doküman][bsummary]

🚘 LANSMAN

[lansman][bsummary]

🏆 SPOR HABERCİSİ

[Spor Habercisi][bsummary]

🎤 RÖPORTAJLAR

[röportaj][twocolumns]

🚨 ALARM

[Alarm][bigposts]

TÜRKİYE'NİN İLK UZAY İNSANI

Uzayda da rekabet edebilen bir ülke olabilmek için Amerikan NASA gibi Türkiye'nin Milli Uzay Ajansı resmen kuruldu. Uzay sanayinin gelişmesi, yürütülen projeler ile programa alınan yeni projelerin çoğalması sebebiyle uzay ve havacılık alanında koordinasyon sağlayacak ve ülkenin milli çıkarlarını gözetecek bir yapı ihtiyacının ortaya çıktığı için Türkiye Uzay Ajansı'na ihtiyaç vardı. Bu vesileyle Ay'a ilk Türk uzay insanını göndereceğimizin müjdesi verildi. 

TÜRKİYE UZAY AJANSI KURULDU 

Ajansın görev ve yetkileri şu şekilde yer alıyor: 
1- Ajans, okyanuslar ve kutuplarla ilgili araştırma yapabilecek, buralarda geçici veya daimi araştırma merkezleri, istasyonlar kurabilecek.
2- Deneysel amaçlı uydular, uzay ve hava araçları geliştirmek amacıyla yerli veya yabancı tüzel kişilerle anlaşmalar yapabilecek.
3- Uzay ve havacılık alanlarında bilim insanları ile uzman ve araştırmacılar yetiştirilmesi amacıyla burs ve ödül verebilecek. 


UZAYA ÇIKAN İLK TÜRK / GÖKTÜRK 

2016'da fortuna Medya'nın televizyon yarışma formatı olarak tasarladığı Göktürk (Galaxy) için gereken tüm hazırlıkları yapmıştık. Bir televizyon yarışmasında, ağır şartlardaki yarışmacıların, aynı zamanda Astronot ve Kozmonot'lara verilen eğitimin de harmanlanmasıyla finale kadar kazanmak için verdiği mücadelenin finalinde, Türkiye'nin ilk uzay insanının seçileceği bir formattı. Final gecesi, devletimizin uygun gördüğü biçimde 15 Temmuz 2017'de canlı yayınla yapılacak ve törenle ilk uzay insanımız GÖKTÜRK yükselecekti. 

Tanıtım filmlerimiz ve ekibimiz hazırdı. Çekimlere başlamak üzereydik. Fakat bir anda yapımcı geri çekildi ve ortadan kayboldu. Biz de mahkemeye verdik ama 2016'dan beri hiç bir ses çıkmadı. Artık, Göktürk yarışması, fikri olarak bugün itibariyle misyonunu tamamladı ve gönül rahatlığıyla rafa kalkabilir. Çünkü devletimiz 09.02.2021'de ''Ay'a ilk uzay insanımızı göndereceğini açıkladı.'' Henüz ismi belirlenmiş olmasa da bizim GÖKTÜRK olarak hitap ettiğimiz ilk uzay insanımız devlete millete hayırlı olsun. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve itham hakaret içermeyen yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com

📡 TV KANALLARI