SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

FAN FİNİ FİN FONLANAN MEDYA

Kulislerde hep konuşuruz, ''Bunlar bir anda nasıl böyle büyüdü'' diye. Hepimizin dikkatini çekmiştir, küçücük internet siteleri bir anda milyonlara hitap eder hale gelir. Aniden büyük medya kuruluşlarından biri haline geliverir. Bu para nereden geliyor acaba? sorusunun cevabı ABD'den geldi. ABD'li Chrest Foundation'ın, Türkiye'de algı operasyonu yapmaları için muhalif basın organları ve düşünce kuruluşlarına servet ödeyerek güçlendirdiği ortaya çıktı. ABD merkezli Chrest Vakfı'ndan, yüzbinlerce dolar fon alan ''yerli görünümlü medya'' kurumları her şeye muhalefet etmesiyle dikkat çekiyor. ''Özgür, tarafsız'' vb. sloganlar kullanan bu medya kuruluşlarının dış güçlerden beslenerek büyüdüğü ve hiç de özgür olmadıkları ortaya çıktı. 

ABD'NİN FONLADIĞI MEDYA KURULUŞLARI 

140 Journos, Medyascope, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Serbestiyet, Film Mor Kadın Kooperatifi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Anadolu Kültür Derneği, Hafıza Merkezi, Sivil Sayfalar, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Sabancı Üniversitesi, Mekanda Adalet Derneği, Mezopotamya Vakfı, Hrant Dink Vakfı, Ekonomi ve Dış Politikalar Merkezi (EDAM) ile TESEV, Yurttaşlık Derneği, Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA), ABD'li Chrest Foundation'ın fonladığı kuruluşlar. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuyla ilgili AA'ya yaptığı açıklamada, merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir vakfın Türkiye'de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirtti. Türkiye Anayasası'nın haber alma ve verme özgürlüğünü güvence altına aldığını hatırlatan Altun, özgür basının, demokrasinin bel kemiği olduğunu vurguladı.

Medyanın, iç ve dış vesayet odakları tarafından ilgi duyulan bir alan olduğunu da bildiklerini aktaran Altun, şunları kaydetti: "Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz. Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür. 

Örneğin ABD'de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız." 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com