MEDYA HABER
Search

BİZDEN DÜNYA ÇAPINDA MÜZİK GRUBU ÇIKMAZ

Asla müziğimiz başarıya ulaşamayacaktır. Çünkü bizim müzisyenler dünyayı 10 yıl geriden takip ediyorlar. Pop müzikten örnek verecek olursam;
Ülkemizde halen Pop Müzik diye adlandırılan müzik türü dünyada 90'lı yılların Vokal Techno tarzındaki parçalarıdır. Müzikten anlayan bir yabancıya Demet Akalın, Hande Yener, Gökhan Özen vb. dinletip "Bu hangi tarz?" diye sorarsanız; ''Vokal Techno ve hatta (Türkçe kulağa değişik geldiği için) Latin karışımı bir müzik'' cevabını alırsınız.

Uzun lafın kısası, ülkemizdeki sanatçıların neredeyse tümü hangi tarz müzik yaptıklarının farkında bile değiller. POP deyip geçmekteler. Aslında, Elektronik, Pop vb. isimlerle adlandırdıkları müziklerinin hiç birisi literatürde bu tarzda değil.

Pop müziğe örnek olarak Michael Jackson - They Don't Care About Us parçasını gösterebiliriz. Bizde ise Tarkan - Şımarık parçasını örnek gösterebiliriz. Bu iki parçanın akışı hemen hemen aynıdır zaten. Bahsi geçen diğer tüm isimlerin müzik tarzlarına bakarsanız bu iki örnekle hiçbir alakası olmadığı anlaşılmaktadır. Yani yaptıkları tarz, ''Pop müzik'' değildir. Solistlerimiz tarzları bilmiyorsa bile, aranjörler mutlaka bilmelidir. Fakat ülkemizdeki aranjörlerin tamamına yakını vinç operatörü zihniyetiyle çalışmaktadır. Şarkıları hazırlamak için kullandıkları programların tüm teknik özelliklerini biliyorlar ama müzik tarzları konusunda hiçbir fikirleri yok. Bu sebepledir ki, tıpkı vinç operatörü gibi malzemeyi (sample vb.) alıp yerine koymaktan başka bir kalıbın dışına çıkamıyorlar. ''Elektronik müzik yapıyoruz'' diyen aranjörlerimizin yabancı müzik bilgisi yok denecek kadar az olduğu gibi, gençliklerinde discoya bile gitmişlikleri yoktur. Hal böyle olunca ''Dattırı, dutturu'' diye bir altyapıyla piyasaya çıkıyorlar. Son yıllarda dj'likten gelme aranjörlerin parçalarının daha kaliteli olmasının sebebi de budur.

Türk şarkıcıların Dünyada başarısı mümkün değil. En önemlisi de dünyada geçerli dil ne yazık ki Türkçe değil, İngilizce'dir. Türkçe şarkıyla dünyada başarılı olmak imkansız.

NOT: Mousse-T (Mustafa) - Horny parçasıyla aylarca dünya listelerinde kalmıştı. Onun gibi 5-6 örnek daha var ve hepsi İngilizce şarkıyla bu başarıyı elde ettiler. Yakın zamanda başarıya en yakın görünen müzisyen Bedük gibi görünüyor.nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “BİZDEN DÜNYA ÇAPINDA MÜZİK GRUBU ÇIKMAZ