MEDYA HABERCİSİ
Search

Gezi Mekan - Kotor Montenegro (Bahar Öztan)

Bahar Öztan Kotor Montenegro Gezisi: Kotor, Karadağ’da tarihi bir liman şehri. Adriyatik Denizi kıyısında kıvrımlı bir girinti. Doğal liman olan Kotor, dar boğazlarla birbirine bağlanan dört koydan oluşuyor. Koyun çevresindeki çıplak dağlar kıyıya dik bir biçimde iniyor. Bir kıyı şehri olma özelliği olan bu şehirde bir çok farklı etnik kökenden insan birarada yaşıyor. Nüfusun yüzde 55’ini Karadağlılar'ın oluşturduğu bu şehirde, Sırp ve Hırvatlar'ın sayısı da oldukça fazla. Kotor, çarpıcı mimarisi ve doğal güzellikleriyle bilinir. Şehir, Unesco'nun Dünya Mirası Listesi'nde de bulunmakta.
Bu bölgedeki yerleşimlerin en eskisi M.Ö 3. yüzyılda bir Illyria kenti olarak kurulan ve sonradan Romalılar'ın yönetimi altına giren Risan. Körfezin çevresinde Roma döneminden kalma yerleşimlerin kalıntıları da var. Körfezin girişinde 1382’de kurulmuş ve sonradan Osmanlı, İspanyol, Venedik, Rus, Fransız ve Avusturya işgali altında kalmış olan Herceg Novi yer alıyor. Ortaçağ’da Kotor Kasabası ve öteki limanlardan sağlanan gemilerle bir “Körfez (Boka) Filosu” oluşturulmuş. Başlangıçta ticaret amacıyla kurulan bu filo 19. yüzyıla gelinceye kadar deniz savaşlarına ve korsanlara karşı girişilen çarpışmalara katılmış. Bu güzel şehir gezimizden bazı fotoğrafları paylaşıyorum. nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “Gezi Mekan - Kotor Montenegro (Bahar Öztan)

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com