MEDYA HABERCİSİ
Search

PLANET PEMBE YENİDEN SONY CHANNEL OLDU

Sony Channel Türkiye 29 Mart 2017'de yayına başladı. İlk izlenim olarak logosu standartlardan çok büyük. Diğer ülkelerdeki Sony kanallarında da logo çok büyük ve hiç hoş durmuyor. En azından Türkiye için daha küçük kullanılırsa memnun oluruz. Yayın içeriğiyle ilk 15 kanal içinde yer alacağını düşünüyorum. Bir de izleyici, yayınlanan filmlerle dizileri ayırt etmekte zorlanıyor. Sinema filmlerinin isminin yazdığı köşede küçük bir sembol ya da renk kullanılarak (Film: Korkunç Gerçek) şeklinde vurgulanabilir. Yapımların isimleri kesinlikle Türkçe yazılmalı. Türkçe dublajlı izlenen bir kanalın İngilizce isim yazması anlamsız. Bir de, Türksat görüntü kalitesi en azından 3mb olursa daha net izlenebilir. 10 gündür gece 12'den sonra yayın masasındaki arkadaşlar uyuyup kalıyorlar galiba. Film bitiyor, dakikalarca ekran siyaha düşüyor. Playlistte bir sonraki yapım ortadan başlıyor ama rejinin haberi yok. Meslektaşlarım kızmasın ama kanal başıboş görünüm sergiliyor. Çöpçatan programından ceza yeneceği de bariz ortadaydı ama bile bile lades oldu. Bir de zap yaparken ''Günahkar'' isimli bir diziye rastlıyorum. Belli ki dizinin ön izlemesi yapılmıyor ve denetimsiz yayınlanıyor. O dizi de kanalın başına dert açabilir. Bu kadar, billboard reklamları, tanıtım, masraf yapıp çok basit detaylardan dolayı reklam payından mahrum kalmak, istediğin noktaya gelememek olmaz. Reklam piyasasının önde gelen isimlerinden Sevin Ergun, kanalın yönetim kurulu başkanı ama reklam kuşaklarına bakılırsa işler pek iç açıcı değil. Biraz ilgilenmek lazım. ''Önerilerimi dikkate alırsanız toparlanır'' diyecektim ki, kısa süre önce Sony logosunu beyazlaştırıp, Planet Pembe logosuyla birlikte ekrana yansıtan kanalda bir dönüşüm olduğu hissediliyordu. Yine ilk defa fortunaTV'nin duyuracağı gelişmeler oldu. Sony Channel web sitesinde eski tanıtımlar yer alıyor. Hande Ataizi'nin ceza alan programı halen ''YENİ'' ibaresiyle ana sayfada duruyor. Yani güncellenmiyor. (Benim yazımdan bir süre sonra güncellendi). 7 Kasım 2017'den itibaren Sony Channel logosu ekrandan gece tamamen kalktı ve yeniden Planet Pembe oldu. Yani, Sony Channel'a bir şeyler oldu. Aslında logonun ve ismin yeniden neden değiştiğini tahmin ediyorum ama her doğru da her yerde söylenmez. Geçtiğimiz hafta yediği cezadan sonra enteresan şeyler olmaya başlayan kanalın durumu karmaşık. Benim beğenerek izlediğim Sony Channel, toz pembe hayallerinden vazgeçip Türkiye'den çekilirse Planet markasının devam etmesini isterim. Bence TV Kanalı olarak PLANET güzel bir isim ve Sony'den daha iyi imaj çizebilir. Kendilerine pembe bir sayfa açmış olurlar. Eğer Planet olarak devam edilecekse, logoda ''Pembe'' yazan kısmı görünmeyecek kadar küçülterek PLANET ismi ön plana çıkarılabilir. ''Planet'teki P'nin ortasındaki pembe nokta imajı yansıtmak için yeterli.'' Peki, Sony Channel'a ne olmuştu da bunlar yaşandı? Aşağıdaki başlıktan inceleyebilirsiniz. 


SONY CHANNEL TÜRKİYE, ÇÖPÇATAN BAYRAĞINI DEVRALDI 

Yazımın sonunda göreceğiniz gibi biz uyarmıştık ve çok kısa sürede Sony Channel bayrağı indirmek zorunda kaldı. Hatta logo ve isim değişikliğiyle ilgili bir sorun olacak ki PlanetPembe / Sony Channel logosu aynı anda ekranda yer almaya başladı. 

İŞTE UYARDIĞIMIZ YAZI: Tüm kanallar, evlilik maskesi altında çöpçatanlık yapan programları kaldırdı. KHK ile devlet yaptırımı da yapımcıları buna zorladı. Fakat, Zuhal Topal'ın sunduğu programın tüm konseptini Sony Channel Türkiye ekranına taşıyan yapımcılar, sadece sunucuyu değiştirdi. Zuhal'in yerine Hande Ataizi sunuyor programı. İçerik olarak aynı tas, aynı hamam. Peki bu nasıl oluyor? diye soracak olursanız, muhtemelen Sony Channel'ın yabancı marka olmasından faydalanılıyor. Markası yabancı olsa da Türkiye'den yayın yapan bir kanalın, ''Türkiye'nin kanun ve kurallarına tabii olduğunu'' yapımcı ve yöneticilere hatırlatmak isterim. Benden söylemesi! 

Türkiye'de yayın yapan Planet Pembe, Planet Türk, Planet Mutfak, Planet Çocuk logolarıyla yayın yapan 4 kanalın, çoğunluk hissesini Sony Pictures Television (SPT) satıl aldı. Anlaşma şartlarına göre yeni dönemde de Satış Ofisi firması, Planet TV portföyünün reklam satışlarına devam edecek. Kıdemli Başkan Yardımcısı, SPT Networks, CEEEMA Bölge Yöneticisi Lyle Stewart; “Bu büyük bir ortaklık. Türkiye inanılmaz derecede canlı bir pazar. Yatırım için en doğru ortaklığı arıyorduk ve bizler geniş bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak, Planet TV’ye güçlü uluslararası kanal markaları kurarak, portföyünü daha da güçlendirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi. Satış Ofisi ve Planet TV kanallarının Yönetim Kurulu Başkanı Sevin Ergun Sefada ise Planet TV, Türkiye temalı televizyon kanallarına öncülük etti ve serbest kanallar pazarında gerçek bir boşluğu doldurduğunu söyleyerek; “Planet TV kanalları, hem izleyiciler hem reklam verenler arasında mevcut başarıyı yansıtan güçlü bir kimliğe sahip. Sony'nin güçlü marka değeri ve büyük içerik portföyü ile birlikte bu başarıyı daha da büyüteceğimize inanıyoruz” dedi. (Detaylar geldikçe haber güncellenir.) 

Sony Channel Türkiye Frekansı (Planet Pembe Kanalı yerine geçti): 
Frekans: 11558 Pol: V (Dikey) Sembol: 30000 nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


3 fortunaTV.com Konu: “PLANET PEMBE YENİDEN SONY CHANNEL OLDU

  1. Adsız17:16

   Sony aldı ama kanallar hala berbat yayın yapıyor, daha fazla tematik kanal gelir diye beklerken eldeki kanallar hem yayın içeriği, hem frekans kalitesi sinyal seviyesi düşük, görüntü kalitesi olarak berbat yayına devam ediyor

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Şimdilik öyle gidiyor ama yaz sonu yeni yayın döneminde bir atağa geçmeyi planlıyorlardır.

    Sil
  2. Adsız00:49

   Bence Sony Channel'den çok güzel belgesel kanalı olur birde HD olursa süper mesela bu kanalda Japonya tanıtılsın ben izlerim haber maber olmasında ne olursa olsun

   YanıtlaSil

  Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com