SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

SÖZCÜ TV NEDEN BAŞLAYAMIYOR

Sözcü Gazetesi'nin televizyon kanalı olabilmek için uzun bir süredir internetten yayın yapan Sözcü TV, teknik altyapısını güçlendirerek 23 Nisan'da uyduya çıkmaya hazırlanıyordu. Kanal, Program Müdürü olarak ''Televizyon tarihimizin önemli yapımlarına imza atan'' Şule Bekrioğlu ile anlaştı. Benim kendisiyle ilk tanıştığım 90'lı yıllarda Star TV'nin en çok dikkat çeken programlarına imza atmaya başlamıştı. Sözcü TV ekranları için de geniş yelpazede bir program içeriği oluşturacağını düşünüyorum. İlerleyen günlerde yayın içeriklerini burada detaylandırırız. 

Medyada; ''RTÜK'e takılmamak için mevcut bir lisansı satın alarak yayın yapmak isteyen Sözcü TV, Sivas SRT'yi satın aldı. İsmi değiştirmeden SRT (Sözcü Radyo TV) olarak devam edilecek'' şeklinde haberler duyuldu. Her yatırımcı ister lisans başvurusu yapar, isterse de mevcut lisans sahiplerinin kanallarına talip olur. RTÜK başvurusunda yayına başlama süreci her kanal için biraz uzun sürdüğünden dolayı, yatırımcılar genellikle satın alma yöntemine gidiyor. Beni arayan hemen her yatırımcı da, ''RTÜK'ü beklemek istemiyoruz. Elinizde lisans varsa satın alıp hemen yayına başlayalım'' diyorlar. Satın alma gerçekleşmeden önce yapılacak olan çok basit bir kaç işlemle kanal yeni sahibine geçmeden önce hazır hale getiriliyor. Fakat o çok basit detayları bilmeyen biriyle yola çıkarsanız Sözcü TV'nin de beklediği gibi 1 yıl zaman kaybedersiniz. 

Dönüp dolaşıp meseleyi muhalefet mevzusuna getirmek yerine RTÜK kararları nasıl alıyor, eski kanallar ile yeni bir kanal için nasıl prosedürler var. Bunları bilmek lazım. Bilmeyince bahane de hazır, ''Muhalif olduğu için yayına başlatılmıyor zannediliyor.'' Mevcut yayındaki kanallar RTÜK'e ''Logo / İsim değişikliği'' başvurusu yaparak 15 gün civarında kendi ismiyle devam ediyorlar. Fakat yeni satın alınmış kanal, yeni sahipleriyle isim / logo değişimi başvurusu yaparsa ''Sıfırdan kurulan kanallar gibi bir işlem görüyor ve bu da 1 yıl sürebiliyor.'' Şimdi sanırım Sözcü TV'nin neden başlayamadığını anlamışsınızdır. Bunların hepsi televizyon sektörümüzde olağan şeyler ama logo ve isim değişikliği başvurusunu yaparken püf noktaları bilmezseniz, doğru zamanda başvuru yapmazsanız aylarca başvurunuz bekler. O püf noktalar ise bizim profesyonellik alanımız olduğu için meslek sırrımızı buraya yazmayacağız. Kanalın kurulum işlerini kim yürütüyorsa (eğer biliyorlarsa tabii) yatırımcıyı onların bu konuda uyarması lazımdı! Ben her zamanki gibi uyarmıştım ama nafile. 

SRT SÖZCÜ TV İSMİ RTÜK'E TAKILIR 

O halde, yine ilk defa fortunaTV'den duyacağınız yeni bir tartışma başlatalım. (Henüz kendisiyle görüşmedim) Sivas SRT'nin sahibi Ahmet Hasdemir'den lisans satın alınmış. Sözcü TV'nin de isim değişikliği yapmadan devam etmesi düşünülüyor. Bir kaç tane SRT ismini kullanan kanal var. Bunları birbirinden ayıran tek fark, SRT isminin yanına şehir isminin eklenmesidir. Uyduya çıkan bir kanalı artık ''yerel'' olarak sayamayacağımız için, ekranda tek başına ''SRT'' logosunun bulunması mümkün değil. Eğer mümkün olursa, Sakarya, Samsun, Sinop gibi ''S'' harfiyle başlayan her şehir ''SRT'' markasıyla ekrana çıkabilir. Eğer çıkabilirse, Antalya, Ankara, Ağrı gibi ''A'' harfiyle başlayan her şehir ''ATV'' olarak karşımıza çıkmakta serbesttir anlamına gelir. Marka davaları bu yüzden oluyor zaten. Televizyon markaları tek kişiye ait olur. Her istediğiniz harfi kullanamazsınız! ''Onlar ATV Aktif TV, biz ATV Ankara TV'yiz'' diyemezsiniz. İsmi ilk kim kullanmaya başlamışsa o isim ona aittir. Hatta marka tescili yaptırmamış olsa dahi, bu markayı ilk kullandığını ispatlaması halinde de isim hakkına sahip olunuyor. 

Sözcü TV ile SRT konusunda şimdi buraya dikkat edin! Kanalın ismi şu anda SRT değil, ''SRT Sivas'' ve RTÜK'ün onay verdiği logo çağrı işareti de ekranda görüldüğü üzere ''SRT Sivas'' olarak tescilli. Bunu nereden anlıyoruz? Logo hangi tasarımla tescil edildiyse, üzerinde hiç bir değişiklik yapılmadan orijinal haliyle ekranda yer alır. Halihazırda ekranda ''SRT Sivas'' yazmaya devam ediyor. ''Sivas'' kısmı logoya sabit durumda. Yani, tek başına SRT olarak bu isim kullanılamaz. Geçmişte SRT (Safa Radyo TV Tokat), SRT (Sakarya Radyo TV) ve SRT (Soma Radyo TV) ile birlikte toplamda 3-5 tane SRT ismini kullanan televizyon kanalı vardı. İlk dönemler yerel yayın yapıldığı için, sadece kendi şehirlerinde SRT olarak görünüyorlardı. Uydu yayınları başlayınca, bunlardan sadece Tokat merkezli SRT kanalı logo çağrı işaretini ''SRT'' olarak kullanıyordu. Diğerleri Sivas SRT, Sakarya SRT gibi şehir isimlerini logoya ekleyerek ''farklı kanal'' olduklarını vurguluyorlardı.

Aynı durum ''ART'' için de uzun süre mahkemelere sebep olmuştu. ''Akdeniz Radyo TV, Amasya Radyo TV ve Antakya Radyo TV'' her biri ART logosu kullandığı için bitmek bilmeyen sorunlar yaşanmıştı. Sonuç olarak Antalya ART bu ismi kullanmaya hak kazanmıştı. Diğer kanallar, bulunduğu şehir ismini logoya eklemek zorunda kalmıştı. Şimdi asıl meselemize dönecek olursak, Sözcü TV, ''SRT Sivas'' kanalını satın alınca isim değişikliği olmayacaksa, ''SRT Sivas Sözcü Radyo TV'' olarak anılacak demektir. Sözcü TV, ''RTÜK'e takılmayı düşünmüyormuş'' ama bence RTÜK bu isim / logo çağrı işareti konusuna takılacaktır. Benden söylemesi. 
(28.08.2020 tarihinde medyada ve hatta mecliste ''Sözcü TV neden RTÜK'ten onay alamıyor'' diye tartışmalar yaşandı. Şimdi bu tartışmanın neden anlamsız olduğunu da yukarıdaki detaylarda aylar önce anlatmıştık) 

Son olarak bir bilgilendirme yapayım. KHK ile ''Kapatılan TV Kanalları içerisine adı geçen SRT Televizyonu'' Sivas SRT. Fakat, 29 Ekim tarihli 675 sayılı KHK çerçevesinde, 668 sayılı KHK ile kapatılmış 6 yerel gazete, 1 yerel TV kanalı (Sivas SRT) ve 2 radyo kanalı hakkındaki kapatılma kararı geri alınmıştı. Yani, Sivas SRT'de bir sorun yok. (Yeni gelişmelerde haberimiz güncellenir) 

2 yorum:

  1. Sözcü'nün sözcüsü değilim ama bir logo ve isim değişikliği nasıl bir yıl sürüyor onu anlamadım. Sivas yerine Sözcü yazdırıp onaylamak bu kadar mı zor?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Yazımızda bunun neden olmayacağını izah etmiştik ama kısaca özetleyelim. Mevcut bir kanal (el değiştirmeden) isim logo değişikliğini kolayca yapar. Fakat Sivas SRT el değiştirdiği için (dükkan yeni) olmasından dolayı isim ve logo başvurusu yaptığı zaman ''yeni kurulacak olan bir kanal olarak'' değerlendirmeye alınır. Yeniler için bu süreç, en az 6 ay ile 1.5 yıl arası sürmektedir. Tüm kanallar için aynı süreç oluyor.

      Sil

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com